SZLAK NIEBO - ZIEMIA


Nasze działanie ma na celu stworzenie szlaku podróżniczego, religijno-historycznego, ukazującego piękno historii, religii i tradycji, a zarazem pokazującego nasz kraj w ścisłej łączności historyczno-kulturowej z krajami sąsiadującymi.

Szlak Niebo-Ziemia będzie ucztą dla podróżników pieszych, rowerowych, samochodowych, a także dla tych, którzy tę podroż zapragną odbyć tylko wirtualnie!

Z góry dziękujemy za Wasz wkład i pomoc!

WESPRZYJ

szlakNieboZiemia4 Obszar roboczy 1 - Co robimy

Projekt Szlaku Niebo-Ziemia stworzony został z myślą szczególnie o miejscach pięknych, historycznych, z których bije źródło kultury i tradycji, a które często nie są tak znane i doceniane, jak powinny. Zapraszamy do podróży między niebem – duchowością naszej kultury a ziemią – pięknem przyrody i zabytków. Na trasie tej kolejnymi punktami, oprócz wielkich miast i centrów turystycznych, będą miejsca czarowne, pełne bogatej i – niestety – nieraz zapominanej historii oraz kultury.

  1. Nasz szlak bierze swój początek w Będzinie, mieście o bogatej historii, pamiętającym przemarsz Jana III Sobieskiego na Wiedeń, mieście, w którym „obowiązkowymi” do zwiedzenia obiektami są przepiękny Królewski Zamek Będziński oraz Będzińskie Podziemia
  2. Trójkąt Trzech Cesarzy – kolejny punkt Szlaku – to miejsce niezwykle ważne dla polskiej historii; to tutaj zbiegały się granice trzech zaborów: pruskiego, rosyjskiego i austriackiego, tworząc symbol bogatej i trudnej historii Polski oraz będąc świadectwem jej wielokulturowości. 
  3. Na trasie Szlaku Niebo-Ziemia znajduje się przepiękny obiekt Szlaku Orlich Gniazd, zamek obronny wzniesiony przez rycerza Niemierza herbu Strzała w Bydlinie; będąc na miejscu warto zobaczyć również XIX-wieczną kapliczkę z XV-wieczną figurą Matki Bożej Pocieszenia, otaczaną szczególną opieką jako niezwykły zabytek i obiekt kultu. Miejscowy cmentarz jest miejscem spoczynku legionistów marszałka Piłsudskiego poległych w obronie Ojczyzny w 1914 r. 
  4. Zielonki i Bibice – kolejne punkty szlaku – to miejsca pamiętające najstarszą historię naszego kraju; dokumenty wspominają o odprowadzaniu dziesięciny dla Katedry Wawelskiej przez mieszkańców Bibic już w 1050 r., zaś Zielonki, wzmiankowane po raz pierwszy w 1270 roku (ale o wiele starsze) – to prawdziwy raj archeologów. Dziś obydwa miejsca to nie tylko tchnienie przeszłości, ale również i oaza pięknej przyrody oraz rekreacji. 
  5. Po pięknej przygodzie w województwie małopolskim szlak Niebo-Ziemia prowadzi podróżników przez ziemie świętokrzyskie (Wiślica, Sandomierz) oraz Białystok – stolicę województwa podlaskiego, by ubogacać pięknem i głębią historii, religii, sztuki, połączonych z aktywną rekreacją oraz atrakcjami turystycznymi. 
  6. Szlak Niebo-Ziemia kończy swój bieg w Wilnie, pozwalając na odnajdywanie tych bardziej i tych mniej znanych świadectw kulturowych, historycznych, religijnych i artystycznych powiązań Polski i Litwy. Miasto, tak ważne dla polskiej literatury i sztuki w przeszłości, również i dziś okazuje się inspiracją do twórczego działania, pozwalając lepiej zrozumieć polską kulturę i tradycję. 
 

Pozostałe projekty i współrealizacje


Reprint "Miłosierdzie Boże" -
ks. dr Michała Sopoćki

MilosierdzieBoze 1 - Co robimy
MilosierdzieBoze 3 - Co robimy

"Niezbędnik modlitewny"

Modlitewnik 1 - Co robimy
Modlitewnik 2 - Co robimy
 

"Apostołowie Bożego Miłosierdzia"
materiały z międzynarodowej konferencji kanonistyczno - teologicznej

Konferencja Wilno 1 - Co robimy
Konferencja Wilno 2 - Co robimy
 

"Tarptautinė kanonų-teologijos mokslinė konferencija "Dievo Gailestingumo Apaštalai“

Konferencja Wilno 1 1 - Co robimy
Konferencja Wilno 2 2 - Co robimy